برو بالا

 • چگونه یک حیاط جانبی را به یک فضای باغی باشکوه تبدیل کنیم

  توسط بنای برتر ۱۳۹۷-۱۲-۲۰

  تنها با 5/2 متر یا بیشتر می توانید یک حیاط جانبی ساده را به باغی تبدیل کنید که بتوان از آن به عنوان مسیر عبوری زیبایی استفاده کرد. حیاط های جلویی و پشتی اغلب مورد توجه هستند اما فضای بین محیط بیرونی و درونی خانه شما که اغلب نادیده گرفته می شود هم ارزش توجه را دارد. راههای شگفت انگیز زیادی حتی برای طراحی یک حیاط جانبی باریک هم وجود دارد اما اگر فضا به اندازه کافی عریض باشد (5/2-3 متر یا بیشتر) می توانید آن را عملا به شکل یک فضای باغی در بیاورید. در یک حیاط جانبی متوسط میتوان چیزهای مختلفی را تجربه کرد: قدم زدن به همراه میهمانان تان، ایجاد یک محیط ساکت و خصوصی و حتی به وجود آوردن یک منظره روستایی که بتوان از داخل تماشا کرد. ایده های جالب زیادی برای طراحی حیاط جانبی وجود دارند که می توان آنها را در دو گروه کلی بررسی کرد. مواردی که جنبه زینتی طبیعی دارند و مواردی که بیشتر کاربردی هستند. در ادامه چند مورد از جذاب ترین طرح هایی که تاکنون برای حیاطهای جانبی اجرا شده اند، آورده شده است.

 • 8 کاربرد متفاوت برای حیاط جانبی

  توسط بنای برتر ۱۳۹۷-۱۲-۲۰

  اینکه بتوان از حیاطهای جانبی به عنوان اتاق غذاخوری، سرگرمی و یا برای زندگی استفاده کرد، به نظر بسیار دوست داشتنی و جذاب می رسد. پیش از این در مورد تبدیل یک حیاط جانبی به یک فضای باغی باشکوه صحبت کردیم. احتمالا همه ما دوست داریم حداقل یک (یا حتی دو) مورد از آنها را داشته باشیم، درست است؟ لحظات رویایی زندگی، جمعهای صمیمی و خودمانی یا گفت و گوهای آرام، همگی به یک مکان مناسب برای برقراری نیاز دارند. همانطور که پیش از این هم گفته شد، توصیه می شود قبل از شروع طراحی حیاط جانبی اول تصمیم بگیرید که قصد دارید برای چه منظوری از آن استفاده کنید چون کاربردهای متنوعی برای حیاط جانبی وجود دارد. مثلا شاید شما یک حیاط جانبی کاربردی نیاز داشته باشید به گونه ای هیچ نقطه دیگری از خانه نتواند آن نیاز شما را برآورده کند. پس بیایید به چند نمونه از طراحی های حیاط های جانبی (از نظر سبک، ابزار مورد استفاده و نقشی که در خانه دارند) که ممکن است الهام بخش باشند، نگاهی بیندازیم.

 • اجرای روف گاردن

  توسط بنای برتر ۱۳۹۷-۱۲-۲۰

  لوله‌کشی. برای روف گاردن لوله‌کشی آب و فاضلاب تعبیه نموده و یک شیر آب در جای مناسبی بر روی سقف ساختمان قرارداده و شیلنگی برای آبیاری گیاهان به آن وصل نمایید. جایگاه ها و گلدان هایی را برای گیاهان خود جاگذاری کنید. بهترین گلدان‌ها برای روف گاردن، گلدان‌هایی با عمق زیاد و وزن کم هستند. گلدان‌ها باید عمیق باشند تا کاملاً از ریشۀ گیاهان محافظت کنند.استفاده از گلدان‌های پلاستیکی و چوبی نسبت به نمونه‌های سنگینتری چون گلدان‌های سفالی ارجحیت دارند. مکان‌های تعبیه شده برای گیاهان و سبزیجات را با خاک مناسب پرکنید و نهال و دانۀ خود را در آن قرار دهید. از خاک مناسب، مغذی و سبک برای پر کردن محفظه‌ها استفاده نمائید و نهال یا دانۀ خود را در آن بکارید. نهال‌ها معمولاً قوی‌تر از دانه‌ها هستند و رشد سریعتری نسبت به آنها دارند در حالیکه دانه‌ها معمولاً ارزانترند. داربست وصل کنید. در مکان‌هایی که احتمال بادگیری آنها زیاد است، شبکه‌های پیش‌ساخته خریده و نصب کنید تا از آسیب دیدن و از بین رفتن گیاهانتان در هوای ناجور جلوگیری شود.

 • چگونه یک بام سبز بسازیم

  توسط بنای برتر ۱۳۹۷-۱۲-۲۰

  روف گاردن‌ها فضاهایی زیبا و در عین حال دوستدار طبیعت برای خانه‌های شهری هستند. اگر شما در یک آپارتمان یا در یک خانۀ بدون حیاط زندگی می‌کنید، داشتن روف گاردن(Roof Top Garden) یا بام سبز به شما اجازه می‌دهد که درخت‌ها، سبزیجات و حتی مواد خوراکی خود را کشت کنید. قبل از آغاز کار با یک مهندس معمار تماس بگیرید و نقشۀ باغچۀ خود را بکشید. یک نقشۀ خوب و کاربردی با یک طراحی خاص و زیبا انتخاب کنید تا بتوانید از فضای خود حداکثر استفاده را ببرید.

 • چند نمونه از بهترین فضاهای خارجی که بر حوزها پیروز می‌شوند

  توسط بنای برتر ۱۳۹۷-۱۲-۱۶

  باغ‌ها، حیاط و بالکن مهم نیز که در چه اندازه‌هایی هستند چراکه همیشه اتاقی برای گلدان‌ها خواهند داشت. 10 نمونه فضاهای خارجی ساختمان که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، راه‌های زیادی را برای ایجاد فضایی دلنشین در حیاط‌تان نشان می‌دهد.

نمایش بیشتر