برو بالا

  • فناوری های نانو در صنعت ساختمان

   توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۹-۱۳

   پژوهشگران چینی نوعی کاغذ دیواری ابداع کرده اند که می تواند گرما و شعله های آتش را تشخیص داده و عملا تمام اتاق را به یک حسگر هشدار دهندۀ آتش سوزی تبدیل کند. شماری از پژوهشگران بنیاد سرامیک شانگ های، آموزشکدۀ علوم چین، در گام نخست با استفاده از هیدروکسی آپتایت (Hydroxy Apetite) ماده ای که در استخوان ها و دندان یافت می شود، نوعی از کاغذ دیواری مقاوم به گرما و آتش ساختند. آنان دریافتند که هنگامی که این ماده به صورت نانولوله های دراز درآید انعطاف پذیری آن در حدی خواهد بود که بتوان از آن در کاغذ دیواری استفاده کرد. محصول خروجی دارای مقاومت بالایی در برابر گرما و آتش داشته و می تواند به جلوگیری از گسترش آتش سوزی کمک کند. این پژوهشگران سپس یک گام جلوتر رفته و حسگرهای گرماسنج که از قطره های ترکیب جوهر اکسید گرافین ساخته شده بود را به کاغذ دیواری افزودند. این ماده در دمای اتاق نارسانای الکتریکی بوده ولی با افزایش گرما رسانا می شود می تواند یک مدار الکتریکی را کامل کرده و تولید صدایی کند که وجود آتش در اتاق را هشدار می دهد.

  • نقش عایق کاری بر میزان مصرف انرژی

   توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۷-۰۶

   امروزه با توجه به بالا رفتن میزان مصرف انرژی در ساختمان ها، نقش عایق کاری را باید جدی بگیرید. بر اساس مقررات ملی ساختمان، تمامی ساختمان هایی که ساخته می شوند باید به اندازه کافی عایق کاری شوند و میزان عایق مورد نیاز در همین مقررات تعیین شده است. عایق کاری نقش بسیار مهمی در گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان و خنک نگه داشتن آن در فصل تابستان دارد. به کمک عایق کاری می توان یک خانه را در زمستان تا 5 درجه گرمتر و در تابستان 10 درجه خنک تر نگه داشت.

  • انواع عایق های رطوبتی

   توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۷-۰۶

   برای جواب به این سوال که عایق نانو چیست ابتدا در خصوص انواع عایق های رطوبتی صحبت کنیم. همانطور که می دانید عایق های رطوبتی از جمله مصالح ساختمانی هستند که جهت جلوگیری از ورود نم و رطوبت به داخل فضاهای ساختمان از آنها استفاده می شود. رایج ترین محل استفاده از عایق های رطوبتی، استفاده در محل پشت بام ها می باشد. به طور کلی به فضاهایی که در ساختمان در معرض ورود نم و رطوبت قرار داشته و می بایست نسبت به آب بندی و ایزولاسیون این فضاها اقدام نمود، فضای تر ساختمان گفته می شود. فضای تر ساختمان علاوه بر پشت بام و روف گاردن شامل کف آشپزخانه، سرویس های بهداشتی، بالکن ها، کف پارکینگ های طبقات منفی، دیوارهای برشی طبقات منفی (به ویژه در مناطقی سطح آب زیرزمینی بالاست) می باشد. لازم به ذکر است در مناطق شمالی کشور، دیوارهای بیرونی ساختمان که در معرض باران های شدید قرار داشته و احتمال ورود نم و رطوبت باران از طریق آنها وجود دارد نیز در زمره فضای تر ساختمان محسوب شده و می بایست تمهیداتی جهت آب بندی این نماهای باران گیر نیز در نظر گرفته شود.

  • ۴عایق حرارتی پرمصرف در ساختمان

   توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۷-۰۶

   در حال حاضر به علت محدود بودن ذخایر انرژی اکثر ساختمان سازان به دنبال تدابیری برای صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی هستند و سعی می کنند ساختمان ها را به نحوی بسازند که میزان هدررفت انرژی در آنها به حداقل برسد. عایق ها از جمله محصولاتی هستند که به عنوان یک پوشش عمل کرده و مانع از انتقال و هدررفت انرژی می شوند. با فرا رسیدن فصل سرما نیاز ساختمان به عایق حرارتی شدت پیدا می کند زیرا در صورت عدم عایق کاری مناسب، سوخت بیشتری برای گرم کردن ساختمان مصرف می شود و در نتیجه هزینه قبوض نیز بالا رفته و از نظر اقتصادی هزینه سنگینی بر روش ساکنین تحمیل می شود. برخی از عایق های حرارتی علاوه بر کنترل گرما مقاومت بالایی در برابر آتش دارند و در واقع کندسوز می باشند. در گذشته از پشم شیشه به عنوان عایق برای لوله های انتقال آب در فصول سرد استفاده می شود اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی انواع جدیدی از عایق به بازار ارائه شده اند که نیاز یک ساختمان را تامین می کند و مصرف انرژی را به حداقل می رساند.

  • نقش ایزوگام در صنعت ساختمان سازی

   توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۷-۰۶

   در مبحث کاربرد ایزوگام در ساختمان سازی ابتدا لازم است بدانیم که ایزوگام ترکیبی از متریال هایی است که از نفوذ رطوبت به عناصر ساختمانی جلوگیری می کند و هدف اصلی آن مقاومت در برابر فشارهای هیدرواستاتیکی حاصل از رطوبت موجود در مواقعی ایست که بنا در معرض رطوبت قرار می گیرد.

  • انواع عایق صوتی و آکوستیک در ساختمان

   توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۷-۰۶

   صداهای مختلف مانند صدای بوق خودرو، مکالمات افراد بیرون از ساختمان