برو بالا

  بررسی مجموعه Hyperions

  توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۸-۰۸

  یک اکوسیستم پایدار در برابر تغییرات آب و هوایی

  Hyperions یک پروژه کشت اکوسیستم پایدار است که با استفاده از سیستم هاي اقتصادي و زیست محیطی سالم قادر است در برابر تغییرات آب و هوایی، مقاومت کند. پژوهش حاضر با هدف ترکیب باستان شناسی و سیستم مواد غذایی پایدار که در اطراف چوب ها و برج هاي چوبی در دهلی نو ایجاد شده اند، توسط معماران Vincent Callebaut انجام شده است. Hyperions از شش برج باغ تشکیل شده است که هر 36 طبقه آن شامل فضاهاي مسکونی و دفاتر اداري می شود. نام مجموعه از بلندترین درخت جهان بنام the Hyperions گرفته شده است. (درختی از تیره سکویا در شمال کالیفرنیا ) بطوریکه ارتفاع آن به حدود 115 متر (نزدیک 380 فوت ) میرسد. هدفی که در پس این پروژه وجود داشت، ایجاد یک قطب فرهنگی بود که شامل یک شهر ارگانیک(باز طبیعت گرا)، یک مزرعه کوچک، حفاظت از محیط زیست و تنوع زیستی باشد.

  پژوهش ها در رابطه با این پروژه

  پژوهش ها شامل باستان شناسی و سیستم غذایی پایدار می شود. کانسپت این طرح توسط املان کوسام انتخاب شد. او زیست بوم شناسی با سابقه 45 ساله است. او میگوید: من و خانواده ام بمدت 5 سال در قلب یک محله عمودي پر انرژي بنام Hyperions زندگی کردیم، جائیکه بیش از آنکه انرژي مصرف کند، انرژي تولید میکند. در همکاري بین معماران، مهندسان کشاورزي، زیست بوم شناسان و کشاورزان، ایده برج باغ هایی که با دو هدف عدم تمرکز انرژي و صنعت زدایی مواد غذایی در یک شهر سبز تفریحی بودند، به ذهن من رسید. رویکرد من جامع است؛ استفاده از بهترین ترکیب بین تکنولوژي قدیمی و مدرن به جاي مخالفت هاي سیستماتیک با آنهاست.

  این شش برج باغ، مانند یک دهکده عمودي رفتار میکنند.

  به منظور مدیریت پایدار، لازم بود تمام چوب ها ی مورد نیاز براي ساخت این سازه، از جنگل دهلی آورده شوند. این جنگل 68 میلیون هکتار است. هند یکی از 10 کشور پوشیده از درخت و دومین تولید کننده میوه و صیفی جات در جهان است. املان کوسام با ساخت این سازه بلند چوبی میخواست، براي این گنج سبز جشن بگیرد. این مواد در چرخه طبیعت بهترین اثرات زیست محیطی، از برداشت تا بازیافت، حمل نقل، پردازش، پیاده سازي، نگهداري و استفاده مجدد را فراهم میکنند. این شش برج باغ مانند یک دهکده عمودي با سطح ترکیب اجتماعی فرهنگی بالایی رفتار میکند. فضاهاي تکاملی اختصاص داده شده به کارگاه کسب و کار، کارگاه زندگی، فضاهاي تعاملی، اتاق چند منظوره و بخش نگهبانی همگی پشت به آفتاب قرار گرفته اند. تمام آپارتمان ها، اعم از بزرگ یا کوچک و یا آپارتمان هاي دانشجویی، بسوي بالکن هایی با فرم سیال آبشار باز می شوند. مبلمان داخلی از مواد طبیعی همچون تمبر هندي و چوب صندل که از قفسه سازي هاي محلی و و مغازه هاي بازیافت تهیه می شوند، ساخته شده اند.

  کشاورزی عمودی در این پروژه

  املان کوسام بعنوان یک زیست بوم شناس پیشنهاد کرد که این پروژه بوسیله یک اکوسیستم تغذیه مبتنی براکواپونیک تجهیز شود، بنابراین هویج، گوجه فرنگی، اسفناج، زعفران و تخم گشنیز در بستر هایی پرنور و ساخته شده از خاك رس در بالکن هاي منحنی هر آپارتمان و گلخانه کشت شود. کشاورزي عمودي این امکان را میدهد که ساکنان در عین استقلال غذایی، در زیر کشت بردن زمین صرفه جو باشند. مواد غذایی عمدتا در سایت یا زمین هاي مجاور که زمینه اي جنگلی زراعی دارند کشت می شود. این پروژه بیش از 90 درصد در مصرف آب مورد نیاز مردم صرفه جویی میکند، بطوریکه انرژي برق و آب مورد نیاز آبیاري گیاهان در یک مدار کوچک و بوسیله یک پمپ برق- آبی تامین می شود.

  برج ها زیر یک سقف بزرگ

  برج ها با استفاده ار پل به یکدیگر متصل شده اند و زیر یک سقف بزرگ سبز به عنوان محل ملاقات و تعامل کشاورزان کوچک محلی متمرکز شده اند. خواه تابستان باشد یا زمستان و فصل بارش، خانواده ها می توانند یکدیگر را ملاقات کنند، میوه بچینند، قدم بزنند، در محل سالن کبدي تمرینات ورزشی کنند، در استخر ارگانیک شنا کنند و یا کودکانی که در زمین بازي مشغول بازي هستند را ببینند. این پل هاي ارتباطی آب باران و آب هاي راکد را جمع می کنند و پس از گذراندن از یک فیلتر آب ارگانیک توسط گیاهان جذب می شوند. این شبکه ارتباطی معلق به ساکنان اجازه میدهد تا به منظور استفاده از امکانات مختلف ارتباط و تعامل با یکدیگر و ایجاد روابط اجتماعی بین همسایگان از یک برج به برج دیگر دسترسی داشته باشند.

  شبکه های ارتباطی در این برج ها

  پل هاي اتباطی آب باران را جمع آوري می کنند. شبکه هاي ارتباطی کمک میکنند تا ساکنان به گردش در دیگر برج ها بپردازند. تمامی چوب هاي مورد نیاز از جنگل دهلی تامین شده اند.