برو بالا

  طراحی فضای سبز و چشم اندازی زیبا

  توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۷-۰۹

  طراحی منظر و فضای سبز یک فرآیند برنامه ریزی شده برای ایجاد تغییرات فیزیکی در محیط و منظر است. این فرآیند منجر به خلق مکان‌هایی با حس مثبت و فرح بخش می‌شود. یک خانه با یک طراحی فضای سبز زیبا، برای استراحت های کوتاه بعد از یک روز پرمشغله، می تواند مناسب ترین مکان باشد. محوطه سازی در باغ ویلا را میتوان به سبک های مختلفی اجرا نمود چرا که تنوع در عناصر طراحی بالاست و شما می توانید با استفاده از انواع مختلف آلاچیق آبنما، سنگ فرش و گیاهان تزئینی نوع طراحی خود را متفاوت کنید.

  فضای سبز بر خلاف معنایی که ممکن است در ذهن ایجاد کند تنها محلی دارای درخت و گیاه نیست بلکه نماد سمبلی از تفکرات فرهنگی و اجتماعی یک جامعه است. طراحی فضای سبز همواره مسئله ای بوده است که ذهن معماران را به خود مشغول داشته است.گروهی ارزش های فلسفی و آزادی خواهی خود را به میدان طراحی آوردند و نقاشی های روی بوم و مجسمه سازی را به قلمرو زمین کشاندند و باز گروهی که غالب معماران را نیز شامل می شود هندسه را در کار خود دخیل داده و نیز گروه دیگری با عقایدی بر خواسته از طبیعت. بر این باورند که ایده های خود را از طبیعت الهام بگیرند و در کار خود از نمونه های طبیعت الگو برداری کنند.

  رابطه انسان و طبیعت

  رابطه محکم انسان با طبیعت بر هیچ کس پوشیده نیست.فطرت انسان به گونه ای آفریده شده است که توانایی های بسیار دارد و این توانایی ها بدون ارتباط با زیبایی های طبیعی که در زندگی شهری که همان فضاهای سبز می باشند به افسردگی و خمودی می گراید و بالطبع در پرتو بهره مندی از فضای سبز خلاقیت های انسان شکوفا می گردد. طبیعت و سرشت انسان همیشه به دنبال آرامش محیطی و طبیعت بکر و سبز است. فضای سبز و به ویژه رنگ سبز یا تغییرات فصلی آن دارای اثرات روانی بسیار موثری است. ارتباط با طبیعت موجب کاهش فشار عصبی و بهبود سلامت روحی و جسمی انسان ها می شود.

  باغ ویلا و سبک معماری

  هر سبکی در معماری محوطه باغ، المان‌ها و حتی گیاهان خاص خود را دارا هستند.تلفیق بی‌هدف و بی‌تناسب، باعث از بین رفتن هارمونی در محیط می‌شود. برای مثال هر نوع آبنما و آلاچیقی مناسب برای هر محیطی نیست. در محوطه به سبک مدرن استفاده از فواره های کلاسیک یا آبنمای صخره ای لطمه زیادی به طرح کلی می‌زند. برای طراحی محوطه باغ، ویلا و ساختمان ایده‌های زیادی وجود دارد وشما می‌توانید با کمک این ایده‌ها محوطه‌ای زیبا و مدرن را در محوطه ساختمان‌های مختلف ایجاد کنید. محوطه باغ و ویلا اولین فضایی است که مورد توجه قرار می‌گیرد.بنابراین بهتر است در طراحی محوطه باغ حساسیت لازم را به خرج داد. برای تاکید بر مدرنیته، در طراحی محوطه باغ، در استفاده از متریال‌ها دقت کنید! اگرچه در طراحی مدرن، بر عملکرد تاکید می‌کنند، اما زیبایی از معادله طراحی مدرن، حذف نمی‌شود.

  ویلاها را از نظر سبک می توان به دو نوع کلاسیک و مدرن تقسیم نمود که هر یک دارای ویژگی و امکانات خاص خود هستند، هماهنگی بین باغ و بنای ویلا، محیطی متفاوت را پدید می آورد که مناسب گذراندن تعطیلات به دور از هیاهوی شهر است. محوطه سازی در معماری، محدودیتی ندارد و همان طور که اشاره شد برای هر فضایی می توان طراحی محوطه انجام داد. ولی محوطه سازی ویلا بیش از پیش مورد توجه قرار می گیرد. پلان محوطه سازی ویلا باید متناسب با متراژ زمین باشد. به عبارت روشن تر در متراژهای کوچک نباید ساختمان و تاسیسات آنقدر وسیع در نظر گرفته شوند که عملا نسبت ساختمان به فضای سبز ویلا بیشتر باشد.

  محوطه سازی مجتمع های تجاری و اداری

  در طراحی محوطه مجتمع های تجاری و اداری، بیش از اینکه کاربردی بودن فضاهای سبز مد نظر قرار باشد، زیبایی اهمیت دارد. البته قسمت هایی را هم باید به شکل کاربردی در نظر گرفت. گیاهانی که در محوطه سازی این نوع مجتمع ها مورد استفاده قرار می گیرند، بیشتر گیاهانی با بافت نرم محسوب می شوند.