برو بالا

  انواع دیوار سبز

  توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۷-۰۸

  به دلیل نیاز بشر به گسترش فضای سبز و کمبود زمین خیلی از مهندسان به منظور استفاده بیشتر از محیط روی به گیرین وال یا دیوار سبز آورده اند. در این مقاله می خواهیم کمی شما را با انواع دیوار سبز آشنا کنیم و برای هر کدام توضیح مختصری می دهیم. با ما همراه باشید.

  دیوار سبز مستقیم

  در این نوع دیوار سبز بی واسطه به دیوار متصل می شود و گیاهان بر روی سطح نما حرکت می کنند. در این نوع ریشه گیاهان رونده یا پیچ در زمین قرار دارد و شروع به بالا رفتن میکنند. یکی از اصلی ترین دلایلی که خیلی ها از این روش استفاده نمی کنند به این علت است که می تواند به مصالح شما آسیب وارد کند. همچنین هزینه نگهداری این نوع دیوار سبز بالا می باشد.

  دیوار سبز دو پوسته

  این نوع دیوار سبز با استفاده از یک سازه نگهدارنده به دیوار متصل می‌شود. دیوار سبز مدولار یکی دیگر از انواع دیوار است که از سازه سبک و سه بعدی استفاده می شود وگیاهان بر روی این سازه رشد می کنند. این سازه از بدنه اصلی ساختمان جداست. در این نوع از دیوار سبز داربست های فلزی بسیار سبکی از جنس استیل گالوانیزه یا بر دیوار بنا قرار می گیرد و یا دارای سازه مستقل خواهد بود. این داربست وظیفه نگهداری گیاه بالا رونده را دارد. پانل های مشبک به صورت مدولار در کنار هم قرار می گیرند و سطح بزرگی را می پوشانند. به این پانل ها همچنین میتوان فرم داد تا اشکال و منحنی های مورد نظر را ایجاد نمایند.

  دیوار سبز با شبکه های سیمی

  در این نوع دیوار سبز به دیوار یا سازه ساختمان متصل می شود. سازه بسیار سبکی از شبکه تور انعطاف پذیر که برای گیاهانی که رشدی آهسته داشته و به پشتیبانی بیشتری نیاز دارند کاربرد دارند. این نوع سیستم (شبکه ای) برای نگهداری از گیاهان رونده پر شاخ و برگ که رشد سریعی دارند به کار می رود. این سیستم از یک سری توپی، غالبا از جنس فولاد ضد زنگ تشکیل شده که قابلیت عبور کابل ها و کشش و انقباض آن ها از میان یکدیگر را جهت شکل گیری شبکه مورد نظر فراهم کرد، تکیه و حامل گیاه مورد نظر می باشد. یکی دیگر از نوع سیستم های کابلی که به منظور استفاده از نما های سبز با سطح وسیع میباشد، سیستم های کابلی کششی است. سیستم کابلی کششی می تواند دیواره ساختمان هایی چون پارکینگ ، ساختمان های اداری ، فضاهای عمومی یا فضا های مسکونی بزرگ را به خوبی بپوشاند.

  سیستم دیوار سبز با استفاده از نمد پلیمری

  در روش سیستم دیوار سبز با استفاده از نمد پلیمری، گیاهان زنده بر روی یک سطح عمودی کشت می گردند. این سیستم شامل یک پارچه نمدی پلیمری با زهکشی مناسب می باشد که به شکل مشخصی تا خورده و بر روی قاب زیرین قرار میگیرد، به نحوی که یک یا چند گلدان یا محفظه برای کشت عمودی به صورت ردیفی به روبه بالا ایجاد گردد. گیاه در غلاف اولیه قرار گرفته و در این محفظه‌ها کشت می‌گردد. این سیستم نسبت به دیگر سیستم‌های اجرای دیوار سبز نوین تر بوده و مزایای بیشتری نسبت به روش‌های قدیمی دارد. برخی از مزایای این سیستم: تعویض و تغییر آسان گیاهان، تهویه مناسب ریشه گیاهان، سیستم زهکشی قوی تر، آزادی عمل در انتخاب گیاهان مختلف و…

  سیستم دیوار سبز هیدروپونیک

  در روش هیدروپونیک، بستر کشت بر پایه آب و به عبارتی خاک دیگر وجود ندارد و کلیه مواد غذایی لازم برای گیاهان از طریق آب فراهم می شود. دیوار سبز هیدروپونیک بسیار جذاب بوده و مجهز به سیستم تأسیساتی می‌باشد که به صورت هوشمند مواد غذایی را به گیاهان تزریق می‌نماید. از ویژگی های دیوار سبز هیدروپونیک: تنوع بیشتر گیاهان، ضخامت کم و امکان نقش پذیری می‌باشد.