برو بالا

  طراحی دکوراسیون داخلی با دیوار سبز

  توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۷-۰۸

  فشار روزافزون جامعه درخصوص ساخت محیط زیست سالم در داخل و خارج از ساختمان، باعث شده دیوارهای سبز یا همان دیوارهای گیاهی محبوبیت بی نظیری پیدا کنند. افراد پی به این موضوع بردند که طراحی دکوراسیون داخلی با دیوار سبز نه تنها یک راهکار عالی برای اضافه کردن گل و گیاه به فضای داخل ساختمان هستند، بلکه سلامت محیط اطرافمان را نیز تضمین می کنند. در حال حاضر شاهد حضور آن ها در ادارات و شرکت ها هستیم، ولی وقتی همه افراد از مزایای دیوار گیاهی باخبر شوند، در خانه ها هم حضور گسترده ای خواهند داشت. مزایایی که از آن صحبت می کنیم، اصلا کم نیستند. دیوار سبز “Green wall” یا دیوار زنده همان فضای سبزی است که به صورت عمودی و مستقل و یا بر روی یک دیوار ایجاد می شود. پوشش گیاهی دیوار سبز می تواند قسمتی یا تمام دیوار را بپوشاند. استفاده از این دیوارها در دکوراسیون داخلی و خارجی، در مرتبه اول ارتباط مستقیم با شرایط آب و هوا و محیطی دارند.

  دیوار سبز چطور اختراع شد؟

  مطلبی که اغلب ما نمی دانیم این است که دیوار گیاهی ایده چندان جدیدی نیست. براساس مقاله ای که در مجله “شبکه معمار فضای سبز” چاپ شد، ایده دیوار گیاهی عمودی اولین بار توسط دانشمند آمریکایی، استنلی هارت وایت، در سال ۱۹۳۷ خلق شد. نکته جالب اینجاست که این ایده در آمریکا به وجود آمده ولی تا همین اواخر محبوبیت چندانی در این کشور نداشته. بعدها یک گیاه شناس فرانسوی به نام پتریک بلان، این دیوارها را به شکل مدرن و امروزی درآورد و سیستم هیدروپونیک را در آن ها کار گذاشت.

  دیوار گیاهی چیست؟

  دیواری که با گیاهان واقعی و زنده پوشیده شده و از بستر کشت معمولی در طراحی دکوراسیون داخلی با دیوار سبز برخوردار است. این دیوارها، به خصوص نوع عمودی آن ها، در فضای سربسته زنده می مانند ولی باید از سیستم آبیاری مداوم برخوردار باشند. مشخص است که این نوع باغچه را نمی توان به روش سنتی و با آبپاش یا شلنگ آبیاری کرد. بعضی از دیوارهای گیاهی کوچک با خاک معمولی پر می شوند، اما اغلب آنها با تشکی از الیاف نارگیل یا نمد ساخته می شوند. برخی دیگر هم چند فضای مختلف برای قرار دادن بستر کشت را دارند. دومین مورد کاربرد بیشتری دارد چون آب بیشتری در خود ذخیره می کند.

  مزایای دیوار سبز

  طراحی دکوراسیون داخلی با دیوار سبز ظاهر بسیار جذابی دارند و به هر فضایی هویت می دهند. یک باغچه عمودی، در هر شکل و ابعادی که باشد، طبیعت را به خانه شما آورده و اتمسفری ایجاد می کند که از گلدان های ساده آپارتمانی برنمی آید. اگر یک دیوار کامل را به این کار اختصاص بدهید، یک ویژگی منحصر به فرد برای خانه خود ایجاد کرده اید که عنصر اصلی دکوراسیون فضا به شمار می رود. ابعاد و بزرگی آن ها، یادآور محیط زیبا و رهای کوهستان و دره های سرسبز است. حضور چنین عنصری در خانه یا محیط کار، باعث آرامش ساکنین یا پرسنل می شود. در اداراتی که پنجره نیست و پرسنل ساعت ها از محیط بیرون بی خبر می مانند، این دیوار فرصت استراحت و تنفس و تجدید قوا ایجاد می کند. از بحث جذابیت ظاهری که بگذریم، طراحی دکوراسیون داخلی با دیوار سبز برای محیط های سربسته فواید زیادی دارند. به عنوان یک سیستم تصفیه طبیعی، هوای خانه یا محل کارتان را تمیز می کنند. میزان دی اکسید کربن فضا را کاهش داده و آلودگی های مختلفی از قبیل بنزن، نیتروژن، ذرات معلق در هوا، دی اکسید و فرمالدئید را از بین می برند. مثل هر گیاه آپارتمانی دیگری، رطوبت محیط را بالا برده و گرد و غبار هوای داخل را کاهش می دهند.

  طراحی دکوراسیون داخلی با دیوار سبز ، مصرف انرژی را کاهش داده و به صاحبان کار کمک می کند در هزینه های خود صرفه جویی کنند. یک دیوار پر از گیاه، هوای محیط را خنک کرده و تابستان های دلپذیرتری را رقم می زند چون هرجایی که گیاه باشد، پروسه ای به نام تبخیر تعرق در جریان است. یعنی جریان انتقال رطوبت در محیط. تبخیر تعرق زمانی اتفاق می افتد که ذرات آب از روی سطح گیاه یا خاک بلند می شوند. تعرق یعنی گذر آب از داخل جسم گیاه، از ریشه تا سیستم عروقی آن. در فصل زمستان هم این دیوار مثل عایق عمل کرده و هوای داخل را گرم می کند پس نیاز کمتری به مصرف انرژی خواهید داشت. براساس تحقیقی که در موسسه تکنولوژی آلمان انجام شد، دیوار گیاهی بیرونی می تواند آلودگی شهر را کاهش دهد. هر کسی که پا به شهرهای بزرگ دنیا گذاشته می داند که ساختمان های بلند و برج های این شهرها که دو طرف خیابان را اشغال کرده اند، هر خیابان را شبیه یک راهرو کرده. راهرویی که دانشمندان آن را “دره خیابانی” می نامند. مدل علمی این موسسه نشان داد که دیوار گیاهی داخل خیابان، حجم زیادی از ذرات جامد و دی اکسید نیتروژن را به خود جذب می کند. چه در داخل و چه در بیرون ساختمان نصب شوند، راهکاری جذاب و دلنشین برای ایجاد فضایی دلپذیر و طراحی دکوراسیون داخلی با دیوار سبز به شمار می روند. نه تنها چشم و روح ما را نوازش می دهند، بلکه فواید زیادی برای سلامتی داشته و در صرفه جویی به ما کمک می کنند. دیوار گیاهی نشان می دهد فواید طبیعت تمامی ندارد و حتی در محیط شهری هم به انجام وظیفه خود ادامه می دهد.