برو بالا

  اطلاعاتی در مورد اتوماسیون خانگی

  توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۷-۰۷

  اتوماسیون خانگی یک تکنولوژی به روز و در حال گسترش می‌باشد که در پایین‌ترین سطح خود می‌تواند به همه خدمات و محصولاتی اشاره داشته باشد که بدون دخالت صاحب‌خانه، عمل یا پیامی را در محیط خانه اجرا می‌کنند یا به نمایش درمی‌آورند. بنابراین تعریف، یک ساعت شماره‌دار یا یک آشکارساز دود نمونه‌هایی از ابزارهای اتوماسیون خانگی هستند. خانه‌هایی که از چنین فنونی بهره می‌برند خانه هوشمند نیز نامیده می‌شوند. اتوماسیون خانگی این امکان را به شما می‌دهد که وسایل را با استقاده از تلفن همراه در هر کجای دنیا کنترل نمایید.

  اتوماسیون چیست؟

  اتوماسیون به معنی توانایی برنامه‌ریزی وقایع و اتفاقات برای دستگاه‌ها برروی شبکه اینترنت گفته می‌شود. به زبان ساده‌تر اتوماسیون به توانایی برنامه‌ریزی و زمان‌بندی آنها برروی شبکه اینترنت برای دستگاه‌های مختلف اشاره می‌نماید. این برنامه‌ریزی ممکن است شامل دستورات مرتبط با زمان باشد، همانند روشن و خاموش نمودن روشنایی (لامپ) هرروز در زمان مشخص. یا شامل رویدادهای غیرقابل زمان‌بندی و پیش‌بینی باشد. مانند روشن کردن همه چراغ‌ها در خانه زمانی که سیستم زنگ هشدار سیستم شما فعال می‌شود. زمانی که در یک ساختمان حریقی در حال شکل‌گیری است، بتوان با استفاده از تجهیزات خاص، از آن مطلع شد و نسبت به آن عکس‌العمل نشان داد. همچنین می‌تواند شامل برنامه‌های برنامه‌ریزی نشده باشد، همانند روشن شدن تمامی لامپ‌های موجود در خانه زمانی که آلارم سیستم امنیتی روشن می‌گردد.

  اتوماسیون خانگی

  اتوماسیون خانگی شامل دستگاه‌های سازگار با خانه هوشمند و قابل ارتباط از طریق یک سامانه مرکزی که قابلیت همگام‌سازی برنامه‌ها را دارا می‌باشد. به عنوان مثال، ممکن است شما در آشپرخانه باشید و بخواهید بچه‌ها یا حیوان خانگی را که از محل شما دور هستند را چک نمایید، یا فقط می‌خواهید مطمئن شوید چراغ‌ها را خاموش کرده‌اید و دمای مناسب تنظیم شده است. اتوماسیون خانگی به شما امکان کنترل کامل در مورد هر آنچه در منزل شما اتفاق می‌افتد را می‌دهد؛ حتی زمانی که دور از خانه هستید و یا زمانی که آنجا هستید. اتوماسیون خانگی ممکن است به روش متمرکز و یا به روش غیرمتمرکز و با حسگرها و کنترل‌کننده‌های جدا از هم اجرا شود. در این سامانه‌ها ممکن است از کنترل‌کننده‌های الکترونیکی پیشرفته برای کنترل روشنایی، گرمایش، سرمایش و وسایل سرگرمی استفاده شود که خود این سامانه‌ها می‌توانند از یک شبکه سیم‌کشی ویژه یا بی‌سیم برای ارتباط بهره‌مند گردند و یا چندین سیستم مجزا (مانند حسگرهای نوری که روشنایی را کنترل می‌کنند) باشند. ایده کلی اتوماسیون خانگی این است که کلیه سامانه‌های الکتریکی و الکترونیکی و ابزارهای خانه را به یکدیگر و در یک شبکه به گونه‌ای به هم متصل کند که بتوان آن‌ها را از یک رابط مشترک کنترل نمود و با هم در ارتباط قرار داد. مثلاً اگر مشغول تماشای فیلمی در تلویزیون منزل خود باشید، چراغ‌ها به صورت خودکار کم‌نور شوند و تماس‌های تلفنی به صورت خودکار به منشی تلفنی ارجاع داده شوند تا بتوانید با آسودگی به تماشای فیلم بپردازید.

  سیستم جامع اتوماسیون خانگی و اداری

  اتوماسیون خانگی و یا خانه هوشمند جایی است که همه چیز به هم متصل و کنترل می‌شود. در طرح هوشمند یک ساختمان، هدف اصلی کنترل و مدیریت یکپارچه تمام سیستم‌های الکتریکی می‌باشد. این سیستم‌ها تنوع و گستردگی زیادی داشته، اما وقتی وارد طرح سیستم هوشمند می‌شوند، همگی در یک شبکه قرار گرفته و از هر راه کنترلی که وارد این شبکه شویم می‌توانیم این سیستم‌ها را کنترل کنیم. این راه‌های ورود به شبکه را درگاه‌های ارتباطی هوشمند می‌نامند. سیستم‌های الکتریکی مورد استفاده در ساختمان‌ها و عمدتا در ساختمان‌های مسکونی را با وجود گوناگونی فراوانی که دارند، به ساده‌ترین شکل می‌توان وارد سیستم هوشمند خانه نمود.

  کنترل از راه دور

  مشخصه اصلی دیگر اتوماسیون از بین بردن مرزها است، اتوماسیون خانگی به معنی نظارت از راه دور و دسترسی سریع می‌باشد. به عنوان نمونه کنترل از راه دور یک تلویزیون یکی از ابزارهای اتوماسیون خانگی ا‌ست. یک سیستم اتوماسیون خانگی رایج از یک کارساز خانگی که نقش هسته سیستم را بازی می‌کند و وسایلی که به این کارساز متصل می‌شوند تشکیل می‌گردد. کاربر می‌تواند از راه اینترنت با اتصال به کارساز خانگی هر یک از وسایلی که به این کارساز متصل هستند را کنترل کند. برای اتصال به چنین کارسازی لازم نیست حتماً به یک رایانه شخصی دسترسی داشته باشیم، بسیاری از این سامانه‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که بتوان آن‌ها را با استفاده از یک ابزار دستی مانند تلفن همراه و به طور کلی هر وسیله‌ای که قابلیت دسترسی به اینترنت و اجرای یک مرورگر وب را داشته باشد کنترل کرد. درحالی که با دسترسی به یک مانیتور، کنترل برای بعضی از مواقع قابل انجام می‌باشد، از زمانی که استفاده از تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها افزایش یافته است، توانایی اتصال و ارتباط با شبکه اینترنت خانه زمانی که دور از از آن هستیم میسر شده است.

  بهره وری انرژی

  صرفه‌جویی در انرژی یکی از اهداف اصلی در جهان امروز است. بنابراین تمام نوآوری‌های تکنولوژیکی به سمت ایده حفاظت از انرژی هدایت می‌شوند. یکی از راه‌هایی که از طریق آن تکنولوژی در صرفه‌جویی انرژی کمک می‌کند، اتوماسیون خانگی است. یک مثال خوب وضعیتی است که در آن شخصی فراموش کرده است که چراغ‌های منزل خود را خاموش کند اما هنوز هم می‌تواند با استفاده از رایانه خود از دفتر آن را انجام دهد. همچنین افراد می‌توانند از ترموستات قابل برنامه‌ریزی استفاده کنند که کنترل آن آسان است. مردم در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌نمایند و این در نتیجه استفاده از اتوماسیون خانگی می‌باشد.