برو بالا

  مزایای سازه های پیش ساخته سبک چیست؟

  توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۷-۰۸

  سازه پیش ساخته شده، واحد ها و اجزای یک سازه بزرگتر می باشند که تولید آنها در کارخانه ها و جایی غیر از محل ساخت و ساز صورت می گیرد. سازه پیش ساخته به صورت آماده و قابل استفاده و نصب می باشند.

  صرفه جویی در هزینه ها

  در ابتدا از مزیت سازه های پیش ساخته می توان کاهش مصرف فولاد را نام برد. با بالا رفتن قیمت هر تن فولاد، بدون شک سازه های پیش ساخته سبک که برای ساخت به فولاد کمتری نیاز دارند، بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود. همچنین نیاز به سیمان کمتری برای اجرای این سازه ها وجود دارد و این خود یکی دیگر از دلایلی است که سبب می شود هزینه ی نهایی اجرای سازه بسیار پایین تر از سازه های دیگر باشد.

  ایمنی در برابر زلزله

  همان طور که می دانیم ایران یکی از کشورهای زلزله خیز در جهان است. همواره مقابله با اثرات زلزله در ساخت های عمرانی و حفظ جان مردم یکی از دغدغه های اصلی بوده است. سازه های پیش ساخته سبک که نسبت به سازه های فولادی وزن بسیار کمتری دارند، در این راستا به صنعت ساخت و ساز در جهت مصون ماندن از اثرات زلزله خدمت بزرگی می کند زیرا سبک سازی همواره هدف مهندسین ساخت و ساز بوده است و وزن سازه های پیش ساخته حدود ۰٫۲۵ تا ۰٫۳۰ درصد سازه های سنتی است.

  آلودگی صوتی کمتر در حین ساخت

  همچنین در زمان احداث و ساخت سازه های پیش ساخته سبک، آلودگی صوتی کمتری ایجاد می شود و از این رو افراد ساکن در نزدیکی محل اجرای پروژه عمرانی نیز با آسودگی بیشتری پروسه ی تکمیل پروژه را تحمل می کنند.

  انعطاف پذیری در طراحی

  از دیگر ویژگی های سازه های پیش ساخته سبک، منعطف بودن طراحی آن است و می توان روی این سازه ها هر گونه معماری خاصی را پیاده سازی کرد. از این رو برای ساخت ویلا با طرح های جذاب سازه های پیش ساخته سبک یکی از گزینه های بسیار مناسب است. زیرا با استفاده از پانل های سه بعدی زیبا می توان صاحب یک ویلای منحصر به فرد شد.

  بالا بودن عمر سازه و سازگاری با شرایط آب و هوایی مختلف

  عمر سازه های پیش ساخته سبک نیز نسبت به سایر سازه ها بیشتر است. این سازه ها را می توان برای هر وضعیت آب و هوایی به اجرا در آورد. در مناطق بسیار سرد یا گرم به علت گالوانیزه بودن تمام مقاطع استفاده از سازه های پیش ساخته سبک به شدت توصیه می شود. زیرا مقاومت سازه های پیش ساخته سبک در مقابل رطوبت و گرما و خوردگی بسیار زیاد است. همچنین به علت قابلیت بازیافت بخش عمده ای از مصالح مصرفی، به علت پیچی بودن امکان پذیر است.