برو بالا

  همه چیز درباره سازه های پیش ساخته سبک

  توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۷-۰۸

  سازه های پیش ساخته سبک می تواند به صنعت ساخت و ساز در کشور کمک کند. بزرگترین صنعت در کشور در حال حاضر پروژه های عمرانی از لحاظ به کارگیری تعداد نیروی انسانی و سرمایه است. امروزه با افزایش جمعیت و افزایش نیاز مردم به پروژه های عمرانی شیوه های مدرنی که سبب کاهش تحویل زمان پروژه شود و یا سبب صرفه جویی در هزینه ها باشد، از مقبولیت بیشتری برخوردار است. سازه های پیش ساخته سبک یکی از همین روش های نوپا است که جای خود را در میان پروژه های عمرانی به سرعت باز کرده است.

  سازه های پیش ساخته سبک چیست؟

  بدون شک می توان کشور کانادا را از اولین مصرف کننده های سازه های پیش ساخته سبک دانست. زیرا استفاده از سازه های پیش ساخته سبک از کشور کانادا و بعدها در برخی کشورهای دیگر از سال ۱۹۵۰ آغاز گردید. مخترع این سازه ها یک آمریکایی بود. اما کارخانه های تولید سازه های پیش ساخته در ایران از سال ۱۳۸۵ شروع به کار کردند و به سرعت توانستند در میان صنعت ساخت و ساز کشور به محبوبیت برسند و استفاده از این سازه ها به رونق بالایی دست پیدا کند. مقاطع فولادی با جدار نازک را می توان اصلی ترین ویژگی این سازه ها دانست. این سازه ها در انواع ساخت ها مانند خانه های ویلایی، مسکونی، اداری و حتی صنعتی و رستوران ها می توانند کاربری داشته باشند.

  آیا سازه های پیش ساخته سبک از امنیت کافی برخوردار است؟

  امنیت در ساخت و ساز مهمترین موردی است که باید در نظر گرفته شود. زیرا ایمن بودن یک سازه ارزش و اعتبار آن را مشخص می کند. در سازه های فولادی بزرگ بیشتر وزن ساختمان روی ستون هاست. در هنگام زلزله یا حوادث دیگر با کنار رفتن تنها یک ستون، کل سازه فرو می ریزد و آسیب جبران ناپذیری وارد می شود اما در سازه های پیش ساخته سبک از اسکلت های فلزی برای تحمل بار ساختمان استفاده نمی شود بلکه شبکه های میلگردی در کل سازه پخش می شوند تا در صورت حادثه کل سازه از هم پاشیده نشود. مصالح به کار رفته در این سازه ها نیز از استانداردهای روز جهان بوده و طراحی آن بر اساس مقررات ملی ساختمان صورت گرفته است. تمام عناصر سازه های پیش ساخته ی سبک مانند عایق های حرارتی دارای استاندارهای ضد حریق هستند.

  زمان اجرای سازه های پیش ساخته سبک چقدر است؟

  زمان اجرای این سازه ها نسبت به سازه های فولادی بزرگ بسیار سریع تر است. زیرا پانل ها در کارخانه ها ساخته می شوند و تنها در کارگاه نصب می شوند. در این سازه ها سوراخ هایی برای عبور سیم ها یا لوله ها تعبیه شده است که به عملیات سیم کشی و لوله کشی سرعت زیادی می بخشد. امروزه که زمان اجرای سریع پروژه یکی از موارد مهم است، اجرای سریع در مدت زمان کم سازه های پیش ساخته سبک، آن ها را بسیار محبوب کرده است. سازه های سنتی اصولاً برای اتمام تقریباً به دو سال زمان نیاز دارند در حالی که این سازه ها در زمانی بین دو تا شش ماه آماده ی بهره برداری هستند.

  آیا هزینه حمل و نقل سازه های پیش ساخته سبک به صرفه است؟

  هزینه حمل و نقل در اجرای این سازه ها به علت سبکی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. زیرا در اجرای سازه های پیش ساخته سبک نیازی به حمل و نقل قطعات عظیم بتنی وجود ندارد. حتی در مناطقی که از لحاظ دسترسی در مکان های صعب العبور قرار دارند، همواره پیشنهاد مدیران پروژه های عمرانی، سازه های پیش ساخته سبک می باشد.

  کیفیت سازه های پیش ساخته سبک چگونه است؟

  با توجه به این که سازه ها در کارخانه تولید می شوند و از مصالح یکسان دارای استانداردهای بالا استفاده می شود، کیفیت سازه های پیش ساخته سبک نسبت به سازه های سنتی بسیار بالاتر است. برش این سازه ها نیز در کارخانه با دستگاه زیر نظر تکنسین های مجرب انجام می شود. امروزه کاهش میزان مصرف انرژی مورد توجه همه افراد قرار دارد. در صنعت ساخت و ساز نیز تلاش برای کاهش میزان مصرف انرژی است. در این سازه ها با توجه به عایق بندی دیوارها درصد هدر رفت انرژی بسیار پایین بوده و در طولانی مدت باعث صرفه جویی در هزینه های گرمایشی خواهد شد.