برو بالا

  • بتن جی آر سی یا جی اف آر سی چیست؟

   توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۷-۲۵

   نمای ساختمان از موضوعات مهمی است که تمامی دست اندرکاران صنعت ساخت و ساز از قبیل سرمایه گذاران، مهندسین سازنده، مشاوران و معماران و نماکاران حرفه ایی درگیر آن هستند و به دغدغه اصلی مسئولان و سیاستگذاران شهری نیز بدل گشته است. یکی از مناسب ترین مصالح برای نمای ساختمان ها بتن مسلح شده با الیاف شیشه و یا همان بتن GFRC یا GRC می باشد. همانطور که از اسمش مشخص است بتنی است که تسلیح آن توسط الیاف شیشه انجام گرفته که بواسطه اشتراک سیلیس در سیمان بکار رفته و الیاف، یک کریستالیزاسیون بین بتن و الیاف بوجود می آید که باعث افزایش مقاومت کششی بتن خواهد شد و در نتیجه ی آن از بوجود آمدن ترک های سطحی و عمقی در بتن تا حد مناسبی جلوگیری به عمل می آورد. علاوه بر افزایش مقاومت کششی، استفاده از الیاف شیشه در بتن باعث افزایش مقاومت سایشی، مقاومت در برابر آتش و مقاومت های مکانیکی می شود.

  • بلوک سبک هوادار و مشخصات آن

   توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۷-۰۳

   بلوک سبک هوادار، بلوک سبک هوادار اتوکلاو شده، بلوک اتوکلا، بلوک AAC و بلوک هوادار اصطلاحاتی هستند که برای یک نوع بلوک سبک خاص استفاده می شود که وزن بسیار پایین و استحکام بالای آن باعث جلب توجه بسیاری از مهندسین سازه به خود شده است و امروزه شاهد استفاده از آن در بسیاری از پروژه های عظیم و طبقاتی هستیم. شاید جالب باشد بدانید که اولین نمونه بلوک سبک هوادار در کشور کانادا و به منظور جلوگیری از تاثیر سرما بر سازه های مختلف تولید شد که هدف آنها جایگزینی این بلوک به جای چوب در سازه های مختلف بود. اما با انتقال این تکنولوژی به سایر کشورهای دنیا؛ امروز شاهد استفاده از آن در بسیاری از پروژه ها هستیم.َ

  • نکاتی جالب و شنیدنی در مورد بتن دکوراتیو و بتن اکسپوز

   توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۶-۳۱

   امروز در حین مطالعه بر روی انواع بتن و بتن‌های خاص، به یک مطلب برخوردم که به شکل عجیبی بتن دکوراتیو و بتن اکسپوز را از یکدیگر متفاوت نشان می‌داد حتی در تمایز آنها دلایل مختلفی ارائه کرده بود. اگر با جستجو در اینترنت آشنا باشید یا منابع مختلف ساختمانی و مهندسی را مطالعه کرده باشید، می‌بینید که اکثراً بعد از اسم بتن اکسپوز از بتن نما یا بتن دکوراتیو استفاده می‌کنند و حتی ممکن است در برخی منابع، اسم آنها به جای یکدیگر آورده شود.

  • مزایا و معایب بلوک هبلکس

   توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۶-۳۱

   هبلکس برگرفته از یک نام تجاری برای نوعی بتن سبک مدرن در اروپا که توسط حباب های هوا متخلخل شده می باشد. ترکیب محصول بلوک سبک هبلکس یا به عبارتی AAC از اختلاط و پخته شدن موادی نظیر ماسه سیلیسی، آهک، سیمان، پودر آلومینیوم و آب به دست می آید. پس از اختلاط مواد اولیه با یکدیگر آن ها در قالب های به خصوص می ریزند. در نتیجه پخته شدن مصالح اولیه، این محصول همچون کیک پف می کند و بالا می آید. سپس کیک حاصل آمده از مصالح نام برده را به منظور ساخت قطعات برش داده و مورد استفاده قرار می دهند.

  • بتن صیقلی چگونه ساخته می شود؟

   توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۶-۲۷

   بتن صیقلی از جمله مواد متنوعی است که به راحتی قابل ساخت است، و در آن از ترکیبات بدیع، کوارتز و از رنگ ها برای ایجاد حس پیچیدگی صنعتی در خانه و ساختمان های تجاری استفاده می شود. انعکاس سطحی آن ظاهری درخشان را ایجاد می کند که مناسب کاربردهای مختلف می باشد. با اینکه عمدتا به عنوان یک ماده برای کفپوش داخلی استفاده می شود، معماران طی سال ها، محدودیت بتن های صیقلی را بیشتر کرده اند، آن را برای دیوارهای مشخص، کف پاسیو و حتی پانل های بیرونی بزرگ مانند بسط دیوید چیپرفیلد به موزه هنر سنت لوئیس استفاده نموده اند.