برو بالا

  فضای بیشتر برای زندگی

  توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۴-۰۵

  اکثر خانواده‌ها بازگشت بچه‌ها را بعد از ازدواج تجربه کرده اند. این کار چه به دلیل صرفه جویی در هزینه ها، تغییر سبک زندگی یا بیکاری باشد و چه دلایل دیگری داشته باشد، باعث افزایش جمعیت خانواده خواهد شد. این معضل تنها به فرزندان بالغ محدود نمی‌شود. ممکن است قضیه برعکس باشد و والدین به دلیل کمبود جا یا حتی مشکلات نظیر بیماری‌ها و ناتوانی حرکتی یا اگر کمی خوشبین‌تر باشیم به دلیل اینکه دوست دارند همگی زیر یک سقف زندگی کنیم، قصد زندگی کردن در خانه شما را داشته باشند. به اتفاقات به این معناست که جامعه ما در حال تغییر است. موضوع این است که اکثر خانه‌ها حقیقتا برای این‌کار و خانواده‌های شلوغ با رده سنی‌های متنوع پیش‌بینی و ساخته نشده است و اکثر آنها برای یک زوج و نهایت دو فزرند طراحی و نقشه کشی شده‌اند. اما این تغییرات ممکن است جنبه‌های خوب هم داشته باشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که خانه را طوری تغییر دهید که مناسب خودتان، فرزندانتان و والدین‌تان باشد. تغییر و تعمیر زیر زمین و انباری برای فرزندان یا والدین نباید تغییرات اساسی و هزینه‌بر باشد.

  افزایش استحکام کف

  اغلب اوقات کف‌های سازه‌هایی نظیر انباری‌ها یا اتاق‌های زیرشیروانی و اتاق‌هایی که در طبقات بالا توسط خود افراد ساخته می‌شوند تحمل بارهای سنگین را ندارد، بنابراین باید کف‌شان تقویت گردد. اگر این کار را شخصا انجام داده‌اید، حتما با یک مهندس معمار در این زمینه مشورت کنید تا مطمئن شوید کاری که انجام داده‌اید طبق استاندارهای ساختمان سازی بوده است.

  فضاها را از دست ندهید

  پله‌های انباری یا اتاق‌های زیرشیروانی اغلب استاندارد‌های لازم را ندارند و برای رفت و آمد مکرر افراد ساخته نشده‌اند و نیاز به بازسازی و یا حتی اضافه کردن چند پله برای کاهش شیب و سهولت رفت و آمد دارند. باوجود اینکه فضاهای مثلثی شکل زیر سقف محل خوبی برای زندگی نیستند اما می‌توانند به عنوان کمد‌های لباس، انباری یا محل خواب کودکان استفاده شوند.

  حمام را فراموش نکنید

  اضافه کردن حمام و دستشویی در اتاق‌های جدیدی که برای افراد خانواده ساخته‌اید کار توجیه‌پذیری خواهد بود. اگر محل مورد نظر در طبقات بالا و اتاق زیر شیروانی است، سعی کنید از انشعابات لوله‌کشی‌های ساختمان استفاده کرده و هزینه‌ی مازاد را متقبل نشوید اما اگر محل مورد نظر انباری یا زیرزمین بود، مسلما سیستم‌ فاضلاب ضروری است. حین انجام کار لوله‌کشی را طوری انجام دهید که در صورت نیاز به تعمیر و بازسازی آن راحت‌ترین روش را به ‌کار گیرید. اگر حمام و دستشویی را در طبقات بالا در نظر گرفتید از سفت‌کاری کف آن غافل نشوید.