برو بالا

  ۷ ترفند برای خلق خانه ای ایده آل با موکت

  توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۵-۱۰

  تعجب نکنید چون کلید زیبایی خانه شما زیر پای شماست! پوشش کف ساختمان، چه از نوع فرش باشد، چه موکت و چه پوشش های دیگر، تاثیر بسیاری در زیبایی فضا و دکوراسیون داخلی محیط خانه شما دارد. شاید شما اخیرا توجه تان به کف اتاق و آنچه زیر پایتان می گذرد جلب شده باشد. ببینید که موکت خانه شما از مد افتاده و یا از مدل فرش اتاق خود خسته شده باشید و پول کافی برای فرش جدید نداشته باشید. یکی از بهترین گزینه ها برای شما خرید موکت است اما اینکه چه موکتی با چه کیفیت و چه وضعیتی بخرید حائز اهمیت است. بازار فروش موکت در ایران بسیار متنوع و گسترده است. شرکت های مختلف تولید کننده روزانه سطح گسترده ای از انواع موکت را زیر پای مشتریانشان فرش می کنند اما قبل از خرید شما لازم دارید تا مزیت موکت و کاربرد مناسب موکت در فضا آگاه باشید. اگر شما متخصص طراحی داخلی و دکوراسیون هستید، فروش موکت به عنوان یک رویه مقرون به صرفه و زیبا یکی از پیشنهاد های جذاب شما برای مشتریانتان خواهد بود به شرط آنکه در انتخاب موکت مناسب به آنها به بهترین وجه کمک کنید. در فضاهایی مثل هتل ها، استفاده از موکت های هتلی مخصوص کاربرد اصلی در پوشش کف ها دارد. طرح و نقش های مجلل با قیمت های مناسب برای چنین استفاده هایی ضروری است. در ادارات فضای کف اتاق لازم است اتمسفر رسمی و اداری را منتقل کند لذا موکت اداری مخصوص یا موکت تایل متناسب با فضا در عین زیبایی این مزیت را همراه خواهد داشت.

  فرش ها و کهنه های دل آزار را با موکت نو عوض

  از قدیم گفته اند که با آمدن نو، کهنه دل آزار می شود. این ضرب المثل برای موکت ها و فرش ها نیز صادق است. پس اگر پوشش کف خانه، اداره یا هتل شما خاطرتان را آزرده کرده، اولین کاری که باید انجام دهید جمع کردن پوشش قدیمی است. موکت ها با گذشت زمان کیفیت خود را از دست می دهند و یا اثر سوختگی و لکه های آلودگی زیبایی سابق را ندارد. گزینه اول شما برای ایجاد تغییر و برخورد با چنین پدیده ای جمع آوری پوشش های قدیمی است. بعد از جمع آوری به دقت به پوشش کف نگاه کنید. ببینید که پوشش بدون موکت کهنه زیباتر نیست؟ اگر پاسخ مثبت بود حتما به فکر خرید موکت نو برای کف اتاقتان باشید. گاهی وقت ها شما از پوشش هایی موقتی استفاده می کنید. در همایش ها و جشنواره ها فرش قرمز فضا با استفاده از موکت های همایشی یا موکت تایل، این پوشش موقتی را ایجاد می کند که در صورت آسیب دیدن و کهنه شدن تعویض با مدل های جدیدتر موکت بهترین راهکار است.

  با فرش کردن موکت جدید به عرش زیبایی بروید

  یک راه حل ساده دیگر برای موقعیت هایی که امکان تعویض یا جابجایی پوشش کنونی روی اتاق نیست استفاده از موکت طرح دار جدید یا فرش های با تراکم پایین روی سطوح قدیمی است. موکت های قدیمی ممکن است با چسب به کف متصل باشند و کندن آنها زیر کار را زبر و بد شکل می نماید و یا ممکن است انباری و مکان مناسب برای نگهداری موکت ها را نداشته باشید در این صورت موکت های زیبایی با طرح و نقش های ظریف به اندازه فرش های فانتزی گران قیمت در زیبایی خانه شما اثر گذار است زیرا توجه همه بینندگان به جای معطوف شدن به نقطه ضعف های موکت قدیمی، زیبایی موکت جدید را می بیند. این اتفاق حتمی است، به شرط اینکه در انتخاب موکت ذوق و سلیقه کافی به خرج دهید.

  مبلمان را به بهترین نحو با موکت هماهنگ کنید

  یکی از نکاتی که در استفاده و خرید موکت برای طراحی داخلی حائز اهمیت است، سازگاری و همسان بودن دکوراسیون و عناصر سازنده آن است. تصور کنید قصد دارید داخل فضای دفتر کارتان تغییر اساسی ایجاد کنید. مطمعناً، لوازم خانه و مبلمان اداری شما به راحتی قابل تغییر نیستند و خریدن پوششی مثل پارکت هم با شرایط اقتصادی شما جور در نمی آید؛ اما اضافه کردن یک موکت با طرح زیبا می تواندمشکل شما را حل کند. در خرید موکت اداری و یا موکت تجاری توجه کنید که مبلمان اداری شما از لحاظ رنگ، ساختار با موکت جدید سازگار باشد. به عنوان مثال اگر مدیر یک دفتر فیلمسازی هستید، طرح هایی انتزاعی برای موکت مناسب است. اگر صاحب دفتر تجاری هستید، به دنبال موکت تجاری باشید که با رنگ های ملایم، حس اعتماد را برای مشتریان شما فراهم کند. سعی کنید مرکز موکت دقیقا با مرکز اتاق و همینطور میز پذیرایی مهمانان یکی باشد. همچنین حاشیه نزدیک دیوار اتاق را خالی از موکت جدید قراردهید. این کار باعث می شود فضای اتاق شما باز تر و زیباتر دیده شود.

  اگر دیوار خانه را رنگ می کنید، به این نکات توجه کنید

  دیوار ها از نظر سطحی (قبل از پوشش فرش یا موکت کف) بیشترین فضا را در دکوراسیون به خود اختصاص می دهند. توجه کنید رنگ یک خانه و اتاق اولین رکن طراحی داخلی یک خانه است. اگر به هر دلیلی نمی خواهید موکت یا فرش خود را تعویض کنید یا فرش دستبافی دارید که جز کلیدی مبلمان شماست، رنگ دیوار های خانه را با فرش یا موکت کف اتاق هماهنگ کنید. این کار باعث می شود به جای اینکه موکت کف و دیوار برای دیده شدن در چشم بیننده رقابت کنند، در یک هارمونی و هماهنگی به جلوه هم کمک کنند.

  ایجاد دیوار نما در اتاق برای جلب نظر

  گاهی اوقات در موقعیتی قرار می گیرید که امکان تغییر موکت ها را ندارید. در خانه های اجاره ای برخی صاحب خانه ها اجازه تغییر موکت به شما را نمی دهند. برخی در هتل ها به واسطه استفاده از موکت هتلی یکسان در کل فضا عوض کردن طرح کف زیبا به نظر نرسد و شما مجبور باشید از همان پوششش موجود استفاده کنید. در این شرایط استفاده از دیوار نما در خانه یک راه کار به نظر می رسد. برای این منظور می توانید دیوار روبروی در ورودی را با استفاده از عناصری مثل تابلو نقاشی بزرگ، پیشخوان های چوبی و چیدن کریستال روی آن توجه ها را به سمت این عناصر جلب کنید و با این ترفند نقص دکوراسیون خود را بپوشانید.