برو بالا

  نقش پرده در دکوراسیون داخلی

  توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۵-۰۲

  آشنایی با پرده

  یک تکه پارچه که برای جلوگیری از ورود نور یا کم‌نور کردن محیط داخلی ساختمان و همچنین برای رعایت حریم داخل منزل استفاده می‌شود. برای انتخاب نوع پرده، به عنوان عنصر تاثیرگذار دکوراسیون، باید عوامل متعددی را در نظر گرفت. انواع مختلفی از پرده بر حسب رنگ و طرح، سبک و جنس پارچه وجود دارد. در انتخاب روش نصب انواع پرده پنجره، محل کاربرد، مانند پرده آشپزخانه، پرده پذیرایی و پرده اتاق خواب، نیز باید در نظر گرفته شود.

  انواع پرده پنجره بر اساس شکل کاربرد

  نصب انواع پرده پنجره بر حسب محل کاربرد و ملاحظات نور، گرما و صدا به شکل های مختلف انجام می شود. نصب پرده می تواند به صورت تکی و چندتایی و نیز به صورت مجزا یا یک مجموعه کامل شامل پرده، یراق آلات، والان و تزئینات اضافی اجرا باشد.

  پرده دو طرفه

  پرده دو طرفه دارای دو پنل پرده جداگانه است. کاربرد این نوع از انواع پرده پنجره در سبک های کلاسیک و معاصر متداول است. در این نوع از انواع پرده پنجره در هر دو طرف پنجره، پرده قرار می گیرد و هر یک از پنجره ها به طور جداگانه می توانند باز و بسته شوند. پرده هر یک از پنل های پرده دوتایی می توانند در کنار گره زده و بسته شوند تا پنجره و پرده متقارن به نظر برسد. این پرده ها بسته به نور روز باز و بسته می شوند و گزینه محبوبی برای تامین حریم خصوصی می باشند.

  پرده یک طرفه

  یک پرده تک پنل تمام پنجره را پوشش می دهد. این پرده را می توان به هر دو سمت پنجره با کشیدن باز و بسته کرد و در سبک مدرن با ایجاد دیدی نامتقارن به کار برد.

  پرده آویزان

  پرده آویزیک پارچه بلند و نسبتا نازک است که از بالای پنجره و از روی میل پرده آویزان می شود. این پرده ها منظره ای چشمگیر ایجاد می کنند. والان یک پرده کوتاه است که در بالای پرده اصلی و روی آن آویزان است و دیدی چشم نواز ایجاد می کند. این پرده ها بیشتر با کاربرد تزئینی تر کردن در انواع پرده پنجره بکار می روند و به صورت جداگانه و به تنهایی نیز قابل استفاده هستند.

  انواع پرده پنجره بر اساس سبک

  سبک کلاسیک در هر اتاق از خانه و در هر قسمت از فضا از محبوبیت زیادی برخوردار است. پرده های کلاسیک برای استفاده و نصب در انواع فضا ها مانند پرده اتاق خواب، پرده پذیرایی و پرده آشپزخانه مناسب هستند. این پرده های دکوراتیو به ندرت با والان به کار می روند و در بیشتر مواقع بلند هستند. پرده کلاسیک می تواند با لوازم جانبی و در یک پکیج کامل پرده تزئینی نیز به کار رود.

  پرده معاصر

  پرده معاصر نوع دیگری از انواع سبک پرده است که اغلب در رنگ خاکستری و رنگ های الهام گرفته از زمین است و به طور معمول در رنگی روشن تر و یا تیره تر از فضای مجاور و در هماهنگی با آن به کار می رود. این پرده ها برای استفاده روزمره مناسب هستند و اغلب دارای بافت پارچه یا طرح های متنوع بوده، از ظرافت بیش از انداره برخوردار نیستند و ظاهر پیچیده ای را به نمایش می گذارند.

  پرده کرکره

  پرده کرکره ای یا به اصطلاح لوور دراپه از انواع پرده پنجره عمودی است که می تواند در جنس های مختلف و به صورت پرده حصیری، پرده چوب متشکل از چوب وینیل، چوب خام و یا بامبو و یا با انواع پارچه تصویری به کار رود. پرده کرکره ای نوع متفاوتی از پرده های ثابت هستند که دارای میله ریل آلومینیومی می باشند و با چرخش کرکره حول میل پرده، پرده باز و بسته می شود. در این انواع پرده پنجره، کنترل نور و حریم شخصی در اختیار صاحب خانه است. این نوع پرده اگر از مواد محکم مانند چوب ساخته شود، در حین تغییرات فصلی و دمایی نیز از عملکرد عایقی بهتری برخوردارند.