برو بالا

  دکوراسیون بر اساس سبک معاصر

  توسط بنای برتر ۱۳۹۸-۰۴-۰۶

  از نظر عملی، طراحی معاصر ریشه در زمان حال دارد اما در معنای لغوی و ثانویه در نقطه مقابل دکوراسیون سنتی قرار می‌گیرد. پروفیل‌های صاف به جای تزیینات، پارچه‌های تک رنگ یا ظریف بافت به جای چاپ‌های رنگی و وسایل تزئینی کم بجای کالکشن‌ها و وسایل بزرگ از خصوصیات این سبک است. با وجود اینکه این سبک گرما و صمیمیت سبک‌های سنتی را ندارد اما آنقدر سرد نیز که از مزه بیافتد. شاید اغلب کلمات معاصر و مدرن را بجای هم بکاربرده باشید و یا حتی از زبان متخصصان شنیده باشید اما این دو یکسان نیستند. سبک مدرن به طراحی‌های خاصی گفته می‌شود که از اوایل قرن 20 باب شد و از قوانین خاص و محکمی پیروی می‌کند اما سبک معاصر نسبت به سبک مدرن انعطاف‌پذیرتر بوده و در آن بسیاری از قوانین را می‌توان شکست.

  خنثی سازی پیچیده

  کرم، سفید، قهوه‌ای، بژ، سیاه و سفید این رنگ‌ها اساس طراحی‌های معاصر هستند. طرح‌های تک رنگ و طیفی این امکان را فراهم می‌سازند که خطوط و اشکال در فضا مرکزیت پیدا کنند. باید در نظر داشت که واژه خنثی خیلی کلی است. سایه‌ای را در زیر نور رنگ‌ های دیگری را نشان خواهد داد. رنگ کرم را با سایه‌های صورتی، خاکستری را با سایه‌های سبز و بژ را با طلایی امتحان کنید. اگر لازم است از رنگ‌های روشن تر استفاده کنید، تمرکز رنگی را حفظ کنید.

  فضای باز

  در سبک طراحی معاصر می‌توان از فضاهای خالی نهایت استفاده را برد و به عنوان مکانی برای نقش‌های تندیسی استفاده کرد. ازآنجا که این سبک بر بزرگی فضا تاکید دارد می‌تواند گزینه خوبی برای خانه‌های بزرگ با طعم هنری باشد. باید در نظر داشت که فضای باز بیش از حد و بدون وسایل ممکن است حس سردی و سردرگمی را به افراد القا کند. اثاثیه را در اتاق‌های بزرگ در نزدیکی هم بچینید. نورپردازی لوستر و چراغ‌های آویزی می‌تواند گزینه خوبی برای اتاق‌های بزرگ با سقف‌های بلند باشد.

  کف‌های بی نظیر

  اگر از طرفداران پروپا قرص راه رفتن با پای لخت روی سرامیک‌های سرد هستید، خب می‌توان گفت که این سبک، سبک شماست. طراحان سبک معاصر از قالیچه‌ وفرش اجتناب کرده و در عوض خانه را با سطوح براق و سخت می‌پوشانند، چوب‌‌هایی نظیر بامبو، افرا، سنگ و سرامیک، بتن‌های رنگی و تیره نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای این سبک باشد. اما باید در نظر داشته باشد که این سبک شما را از داشتن قالیچه‌ و فرش منع نمی‌کند و فقط انتخاب فرش مناسبه طرح خانه‌ است که اهمیت دارد. نیازی نیست که لزوما تمام فرش‌ها یک طرح و رنگ داشته باشند اما طرح و نقش آن می‌تواند به عنوان شبیه به هم باشد. توجه داشته باشید اگر لازم است که دیوار به دیوار خانه را فرش کنید، از فرش‌های تک رنگ با نقش‌های کم حال و کم رنگ استفاده کنید.

  چیدمان تاثیرگذار

  مبلمان سبک معاصر دارای خطوط تمیز و پروفیل‌های کیفیت بالاست. در این سبک مبلمان به ندرت می‌توان رودوزی‌های برجسته یا نقش نگار پیدا کرد سبک دست دوز هم نرمی و لطافت خاصی دارد. اکثر پایه‌های مبلمان این سبک باریک هستند. اما باید در نظر داشت که استفاده بیش از حد در مبلمانی با پایه‌های بلند و باریک می‌تواند نمای زیبایی نداشته باشد. کاناپه‌ای بزرگ یا گلدان‌ها و وسایل استوانه‌ای می‌تواند حس باریکی را از مخاطب دور نماید.

  پنجره‌های بزرگ در مرکز اتاق و هال

  پنجره‌ها در سبک معاصر معمولا به کررات دیده می‌شوند و اغلب برای تابش بیشتر نور بدون پرده استفاده می‌شوند. اما باید در نظر داشته باشید که اگر حریم شخصی برایتان اهمیت ویژه‌ای داشته و یا پنجره آنطور که باید محرم نیست، می‌توانید از پرده‌ها روشن و نازک یا پنل‌های شیار دار یا ساده که با رنگ دیوار همخوانی دارد استفاده کنید.

  تابلوهای بیش از حد بزرگ

  دیوارهای خانه‌های سبک معاصر معمولا با قاب‌ عکس های خانوادگی و وسایل تزیینی کوچک و بزرگ پر نمی‌شوند. این دیوارها بهترین گزینه برای آویزان کردن تابلوهای هنری بزرگ تا حس سادگی را در عین زیبایی القا کنند. نقاشی‌ها باید قاب‌گیری شوند؛ تندیس‌ها، عکس‌های سیاه سفید و کارهای هنری شیشه‌ای نیز می‌تواند جز گزینه‌های عالی باشند. اما باید توجه داشته باشید که تابلویی که روی دیوار نصب می‌شود نباید آنقدر بزرگ باشد که تمام دیوار را گرفته و نقطه کانونی اتاق را منحرف کند.